Włoski styl – dziedzictwo kulturowe.

Włoski styl – dziedzictwo kulturowe.

Prawdą jest, że Włosi mają wrodzone poczucie stylu. Czy mówimy o modzie, czy o projektowaniu, prędzej czy później dotrzemy do włoskiego geniuszu nienagannej elegancji i nowoczesnego szyku. Skąd się bierze ta zdolność wytwarzania, pozornie bez wysiłku, najbardziej poszukiwanych towarów luksusowych na świecie?

W XX wieku na płaszczyźnie międzynarodowej ugruntowała się włoska renoma w zakresie wytwarzania towarów luksusowych i wysokiej jakości stylowych  akcesoriów. Podczas gdy Paryż był postrzegany w pierwszej połowie stulecia jako ośrodek „haute couture”, to dopełnieniem ubioru eleganckich mieszkanek Paryża były ekskluzywne, wysokiej jakości, włoskie akcesoria. Inaczej rzecz ujmując, ubrania modnej kobiety były naznaczone paryską etykietką, ale jej buty, torby i walizki były włoskie.

Wraz z pojawieniem się, po drugiej wojnie światowej, amerykańskich domów mody, Paryż stopniowo tracił swój prymat stolicy wysokiej mody. Poszukiwanie przez nowoczesne kobiety bardziej praktycznych rozwiązań umożliwiło też innym szturmowanie dotąd niepodważalnej pozycji paryskich hegemonów. Pierwszym wielkim sukcesem osiągniętym przez włoskich projektantów była międzynarodowa wystawa słynnego pokazu mody, zorganizowana przez hrabiego Giovanni Battista Giorgini we Florencji w 1951 roku, po której wielu włoskich projektantów zostało zaangażowanych przez znane amerykańskich sklepy, takie jak I. Magnin, Fifth Avenue i Bergdorf Goodman.

Jednakże w okolicach 1970 to właśnie Mediolan zdobył obecną pozycję głównego ośrodka pośród  międzynarodowych stolic mody. To Armani, Versace i Valentino, pokazali kolekcje dobrze osadzone we włoskim stylu, projektowane przez Włochów, które stały się uznanym wzorcem luksusowego stylu, łatwe w noszeniu, podkreślone dynamiczną linią, doskonałe wpasowane w nowoczesne miejskie środowisko, dość swobodne i nieformalne.

Dziś z jednej strony duże włoskie domy mody nadal utrzymują swoją reputację, z drugiej strony nadal działa wiele małych i średnich przedsiębiorstw, które kontynuują kilkusetletnią tradycję włoskiego rzemiosła towarów luksusowych. Włoski styl, innowacyjność i kreatywność to cechy, które dają marce „Made in Italy” przewagę na konkurencyjnym rynku światowym.

Isabella Rossellini, klasyczne uosobienie włoskiego stylu, podczas ostatniego wywiadu na temat swojej nowej roli ambasadora marki „Made in Italy” w Stanach Zjednocznonych, podsumowane to w następujący sposób:

„Myślę, że Włochy, od wieków, od zawsze miały to niesamowite poczucie stylu. Można go znaleźć w malarstwie czasu odrodzenia, w sposobie, w jaki ludzie się ubierają, w ich ubraniach, w emanowaniu sztuką. Gdy myślę o „Made in Italy”, pierwszą rzeczą, która mi przychodzi na myśl, jest jakość, jakość materiałów, jakość szycia, jakość produkcji. To jest prawdziwa siła Włoch, to dlatego słyną z wielkich artystów. „

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>